• ALTIN (TL/GR)
  793,62
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4240
  % -0,80
 • € EURO
  15,2691
  % -0,54
 • £ POUND
  18,3332
  % -0,63
 • ¥ YUAN
  2,1161
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  561914,343
  % -0,59
 • BIST 100
  %

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Paranın icadıyla beraber o denli çok sorun dâhil oldu ki hayatımıza takas usulü yaşamaya devam etse miydik diye düşünüldüğü olmuştur. Toplum içi yozlaşmaların, insani değerlerin çöküşünün temellerinin atılmış olduğu bu devre, bir çığ şeklinde büyüyerek günümüze kadar gelmiştir. Paranın icadı sadece sosyal düzenimizi geliştirmeye değil yeni iş dalları açmaya da destek olmuştur, bu sektörlerden biride, hayatımızın bir evresinde hepimizin bir şekilde tanıştığı bankacılık sektörüdür.

Bankacılık namı diğer modern çağ tefeciliği, haiz olduğumuz birikimi enflasyon karşısında korumak için muayyen oranlarda faizler sunarak paramızı saklayan kuruluşların tümüdür. Bizden toplayarak sağlamış olduğu finansal güçle de belirli ürem oranlarıyla kredi vererek ve faizlerden eldi etmiş olduğu gelirlerle yatırımlar yaparak büyüyen işletme türüdür. Aldıkları kararların hepsi finansal getiri sağlayacak stratejilerle kurgulanmıştır. Bu stratejiler doğrultusunda alınan kararlardan biriside müşterilerden hesap işletim tutarı talep edilmesi işlemidir. Peki, hesap işletim tutarı nedir?

Bankaların bizlere sağladığı hizmet ve oluşturdukları kaydın takip edeni için ödememiz gerekli olan karşılık nedir? Hiçbir şeyin bedelsiz olmadığı düşüncesini kabul ettiğimiz gezegenimizde, neden bankaların istek ettiği birtakım minnacık ücretler sıkıntı ve rahatsızlık verir. Nedeni basit hiçbir yasal dayanağı yok aksine yasalardaki boşlukların su istimaliyle talep ediliyorlar. Durum böyle olunca alan şahıs memnuniyetsizliği ve alan kişi, banka ilişkilerini yıpratan bir süreç devreye giriyor. Bu hesap tutarı adı verilen karşılık acaba hepimiz tarafından ödeniyor mu? Tabi ki hayır.

Basit bir misal vermek gerekirse; emekli ve çalışan maaşlarına dair açılmış bir hesapsa ne masraf ne de hesap işletim ücreti kesiliyor. Yüklü ölçüde para sahibiyseniz eğer bırakın hesap işletim ücretin istek etmeyi bankalar sizin şartlarınızı kabul ediyorlar. Öyleyse hiç bir yasal dayanağı olmayan, kişilere göre ayrıcalıklı uygulanan, şu sebeple etikte olmayan bir tatbik niçin hala devam ediyor? Çoğunluğumuz uzman hukukçu değil bunla doğru orantılı olarak ta kanunlar ve yönetmelikler hakkındaki fikir sahibi değil. Durum bu hale erişince bankalar yasal olarak hakları olmamasına rağmen, müşterilerden bu ücreti istiyor.

Ne Yapmalıyız?

Eğer herhangi bir bankada hesabınız varsa ve bu hesap 2003 yılı öncesi açılmışsa hiçbir banka sizden hesap işletim ücreti isteyemez. Hesap işletim tutarı o tarihlerden ondan sonra müşterilere sözleşme imzalatma esasına dayanarak tedavüle konuldu. Hesap açılış tarihiniz 2003 sonrasına denk geliyor ya da yeni oluşturulan bir hesapsa bankanızdan kontrat örneğinizi isteyin sözleşme metninde hesap işletim tutarı ile ilgi bir madde varsa sözleşmeyi fes edin, hesabı kapatın ve sizi su istimal etmeyecek bir banka ile çalışın. Yeni hesap açacak olanlarınsa sizleri ve cebinizi daha huzurlu şartlarda sakınan bir banka ile ve sözleşme şartlarınızı belirterek hesap açın. Hala hesap işletim ücreti nelerdir diye düşünüyorsanız yanıtı rahat. Gereksiz bir şeydir.