• ALTIN (TL/GR)
  795,40
  % 0,77
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4508
  % -0,74
 • € EURO
  15,2797
  % -0,43
 • £ POUND
  18,3430
  % -0,50
 • ¥ YUAN
  2,1188
  % -0,57
 • /TL
  %
 • BITCOIN/TL
  559879,461
  % -0,63
 • BIST 100
  %

Ölen Kişinin Banka (Kredi, Kredi Kartı) Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Banka (Kredi, Kredi Kartı) Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin yakınlarının ölüm kâğıdıyla birlikte gidip banka da borcu olup olmadığı sorgulatılmalıdır. Ardından bu aldığı krediye dair kullanacağı alanda sigorta yaptırıp yaptırmadığı öğrenilir. Eğer sigorta yaptırmış ise ölen kişinin bankaya kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

Eğer belli bir miktarını ödemiş ise geri kalan miktarı ölen kişinin yakınlarına daha doğrusu mirasçılarına devrolur. Sigorta yaptırmadıysa ölen kişinin bankaya ait kredi, kredi kartı gibi tüm borçları mirasçıları tarafından ödenmesi gerekmektedir. Fakat eğer miras reddi davası açılır ise bu borcu ödemezler. Ölen kişinin mirasından da hiçbir şekilde yararlanamazlar.

Sigorta şirketinin ölen kişinin borçlarını ödemesi için ise sadece konut sigortaları gibi büyük meblağlı kredileri kabul etmektedir. Ölen kişi konut almak için kredi çekmiş ise kredi borcu öldükten sonra sigorta tarafından ödenmektedir.

Sigorta işlemleri de belli bir meblağa bağlı olduğu için sigortaya aylık ödemeler yapmaktadır. Kredi borcu ise bu paralarla sigorta tarafından ödenmektedir. Ölen kişinin ömrü hepsini karşılamaya yetmediyse borcun geri kalanı ölen kişinin yakınlarına kalmaktadır.

Sigorta Şirketlerinin Borcu Ödeme Şartları

Sigortası bulunmayan kişilerin borcu hiçbir şekilde sigorta şirketleri tarafından ödenmez. Bu borç ölen kişinin yakınları tarafından ödenmek zorundadır. Mirasçıları nasıl ölen kişinin mirasından yararlanıyorsa, ölen kişinin borcunu ödemekle de mükelleftir.

Çekmiş olduğunuz krediye dair sigorta yaptırdığınızda aslında başınıza gelecek herhangi bir durumda ödemelerinizi sigorta şirketi sorumluluğuna bırakmış oluyorsunuz. Sigorta yaptırırken herhangi bir sağlık sorununuzun olduğunu açıkça belirtmek zorundasınızdır.

Çünkü çekmiş olduğunuz krediye sigorta yaptırdığınızda herhangi bir hastalığınızdan bahsetmemişseniz ve sigorta işleminden sonra bir hastalık dolayısıyla öldüyseniz sigorta şirketi borcunuzu ödemeyebilir.

O yüzden sigorta yaptırırken riskli olabilecek bir hastalığınız varsa riskli bile olmasa sizde bulunan hastalıktan bahsetmek zorundasınızdır. Bu kurala uymazsanız sigorta şirketi siz öldükten sonra bunu karşılamak istememe hakkına sahip olmuş olur. Kişinin ölümünde şüpheli bir durum var ise bu durumda da sigorta şirketi kredi borcunu ödememe hakkına sahiptir. O yüzden ölen kişinin ölümünden şüphe duyulursa sigorta şirketi otopsi yapılmasını isteyebilir. Otopsi sonucunda şüpheler doğruysa sigorta şirketi ölen kişinin kredi borcunu ödemek zorunda değildir.

Kredi kartı için de aynı kurallar söz konusudur. Kredi kartı borcu da sigorta yaptırıldığı müddetçe ölen kişinin kredi kartı borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Eğer borç miktarı yapılan sigorta anlaşmasından fazla ise geri kalanı ölen kişinin mirasçılarına devrolmaktadır.

Ölen Kişinin Banka Borcu Kime Kalır?

Ölmeden önce bir sigorta işlemi yapılmadıysa var olan borçlar kişinin mirasçılarına kalmaktadır. Kişinin mirasçıları ödemek istemez veya ödemeye durumları yoksa miras reddi davası açmak zorunda kalırlar. Ölen kişinin herhangi bir mirasçısı bulunmuyorsa kredi işlemlerine kefil olanlara başvurulacaktır.

Kredi çekerken ya da kredi kartı kullanırken edinilen kefiller ölen kişinin kredi kartı borcu veya kredi borcu durumunda kontrol altına alınmaktadırlar. Dolayısıyla kredi işlemi veya kredi kartı işlemi yaparken sigorta yaptırmak öldükten sonraki çıkacak sorunları ortadan kaldırmaktadır.